0 0
تهران ، ولیعصر
021-987654

بررسی موبایل فرندلی بودن سایت

بررسی موبایل فرندلی بودن سایت

آیا وب سایت شما برای تلفن همراه بهینه شده است؟ اگر این سوالی نیست که شما هنوز از خودتان پرسیده باشید، الان وقت آن است تا این موضوع را جدی بگیرید. موبایل فرندلی یا سازگاری با موبایل یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی در گوگل است و می تواند نقشی اساسی در بازاریابی دیجیتال و سئو مجموعه شما داشته باشد.

اما همیشه پرسیدن سوال راحتر از جواب دادن به آن است، فاکتور های زیادی به موبایل فرندلی بودن سایت کمک می کند و تشخیص اینکه آیا وب سایت شما برای آن بهینه شده است، دشوار می باشد.

به همین دلیل WebFX ابزاری برای بررسی موبایل فرندلی بودن سایت ایجاد کرده است. فقط کافیست در این سایت ثبت نام کنید تا در عرض چند ثانیه گزارشی از قابلیت موبایل فرندلی بودن سایت خود دریافت کنید!

در واقع این ابزار سئو تحلیل عمیقی از عملکرد سایت شما در گزارش ارائه می دهد.

webFX

اما می خواهیم قابلیت های این ابزار را با هم بررسی کنیم :

تجزیه و تحلیل موبایل فرندلی

این ابزار در واقع چگونگی عملکرد سایت شما بر روی دستگاه تلفن همراه و راحتی کاربران در استفاده از سایت شما را بررسی می کند. در ادامه توصیه هایی که این سایت می کنید:

افزونه های محدود کننده
استفاده از یک سایت ریسپانسیو به جای یک سایت مجزا برای تلفن همراه
استفاده از صفحات شتاب داده شده تلفن همراه (AMP)

mobile friendliness seo checker

آنالیز کلیک کردن

بخش دوم گزارش موبایل فرندلی، اهداف کلیک کردن شما را ارزیابی می کند یا دکمه هایی که مردم می توانند هنگام بازدید از سایت شما با تلفن خود، ضربه بزنند. در حالت ایده آل، این دکمه ها باید به اندازه کافی بزرگ باشند و به اندازه کافی از هم فاصله داشته باشند تا بدون مشکل ضربه بزنید.

tap target seo checker

تجزیه و تحلیلVIEWPORT

این تجزیه و تحلیل بررسی می کند که محتوای شما چگونه می تواند در انواع مختلف دستگاه ها مانند تلفن ، تبلت و کامپیوتر نمایش داده می شود. توصیه ها در این قسمت می تواند شامل موارد زیر باشد:

عدم استفاده از تصاویر بزرگ و با عرض ثابت
استفاده از برچسب meta viewpoint در برچسب head
استفاده از مقادیر عرض نسبی در CSS

mobile viewport seo checker

چرا بررسی موبایل فرندلی سایت شما مهم است !

چراموبایل فرندلی بودن وب سایت شما مهم است؟ دلایل مختلفی وجود دارد، اما دلیل اول این است که اگر سایت شما برای نمایش در موبایل مناسب نباشد، رتبه خوبی در گوگل نخواهید داشت و این در سئو شما خیلی تاثیر دارد.

گوگل سایت ها را بر اساس قالب تلفن همراه خود با فهرست اول موبایل رتبه بندی می کند. بنابراین، اگر سایت شما برای موبایل مناسب نباشد، احتمالا در قسمت های پایین بین رقیبان قرار می گیرید.

حتی موبایل فرندلی، ارائه تجربه کاربری مثبت و ایجاد تعامل را برای شما به ارمغان خواهد آورد. بیش از نیمی از کل ترافیک اینترنت در تلفن همراه استفاده می شود، بنابراین بدون موبایل فرندلی ، بسیاری از مشتریان بالقوه را از دست می دهید.

5 نکته برای موبایل فرندلی کردن وب سایت خود

اگر نتایج تجزیه و تحلیل سئو شما همان چیزی نیست که شما انتظار داشتید، نگران نباشید راه هایی برای رفع این مشکل وجود دارد. علاوه بر توصیه های همراه با گزارش شما ارائه می شود، چند تاکتیک ساده می تواند موبایل فرندلی بودن سایت شما را افزایش دهد. همچنین روش های ساخت سایت به صورت رایگان را قبلا برایتان قرار داده ایم

در اینجا پنج راهی وجود دارد که می توانید سایت خود را برای تلفن همراه مناسب تر کنید و در نتیجه رتبه بندی خود را بهبود ببخشید:

1- تنظیم درست مقیاس ها

هنگامی که افراد از طریق تلفن همراه به وب سایت شما مراجعه می کنند، سایت کوچکتر نمایش داده می شود و این باعث می شود همه چیز به سختی دیده شود. برای حل این مسئله، باید مقیاس ها را در نسخه موبایل تغییر دهید.

برای شروع، اندازه فونت مورد استفاده شما برای قالب سایت خود ممکن است برای یک مانیتور کامپیوتر مناسب باشد، اما در تلفن همراه قابل خواندن نباشد. پس مطمئن شوید اندازه فونت را بدرستی تنظیم کرده باشید تا کاربران به راحتی از مطالب شما استفاده کنند.

دکمه ها نیز همین طور است. در کامپیوتر برای کلیک کردن روی چیزی خیلی راحت از ماوس استفاده می کنیم، اما ضربه زدن به دکمه ای که عرض آن فقط چند سانتی متر است می تواند دشوار و ناامید کننده باشد. در صورت لزوم دکمه ها را بزرگ کنید تا کاربران در ضربه زدن روی آنها مشکلی نداشته باشند.

در حالی که متن و دکمه ها اغلب به بزرگنمایی نیاز دارند، موارد دیگر مانند تصاویر معمولاً باید کوچکتر شوند تا کل صفحه را اشغال نکنند.

2- فرم ها را ساده کنید

مورد بعدی ساده کردن فرم های شما است. پر کردن فرم ها در تلفن همراه تجربه ای متفاوت تری از پر کردن آن در کامپیوتر است، بنابراین بسیار مهم است که فرم های خود را برای کاربران تلفن همراه تنظیم کنید.

هنگام استفاده از کامپیوتر، مخاطبان شما ممکن است استفاده از فرم هایی که نیاز به ارسال چندین اطلاعات دارند، راحت باشند. اما در تلفن، صبر مردم پایین می آید و نوشتن اطلاعات و پر کردن چندین خط دشوارتر است.

قبل از اینکه کاربران “ارسال” را فشار دهد ، کاری نکنید که کاربران با المان مختلف در فرم کار کنند. برای سهولت در استفاده، همه چیز را تا حد ممکن ساده کنید. بعداً هم می شود اطلاعات بیشتری از کاربر دریافت کنید.

3- سرعت صفحه را بهینه کنید

سرعت صفحه ها برای وب سایت شما از لحاظ موبایل فرندلی بودن بسیار مهم است. اکثر افراد انتظار دارند وب سایت ها طی یک یا دو ثانیه باز شوند و شما می خواهید این انتظار را برآورده کنید.

اما در دستگاه های تلفن همراه، سرعت صفحه حتی از حد طبیعی بسیار حیاتی تر است. افراد در هنگام استفاده از تلفن های خود به سرعت پاسخ می خواهند، بنابراین شما به سایتی نیاز دارید که سریع نمایش داده شود.

در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید سرعت صفحه خود را بهینه کنید:

کد را کوچک کنید
تغییر مسیرها را محدود کنید
فشرده سازی تصاویر
صفحات وب را مخفی کنید

4- محتوای نوشته شده را با این قوانین بررسی کنید

وجود متن های بزرگ در وب سایت شما اصلا خوب نیست. وقتی مردم پاراگرافهای بلند شما را می بینند، از خواندن مطالب شما دلسرد می شوند، به خصوص اگر در گوشی هستند

از آنجا که صفحه تلفن همراه به اندازه صفحه رایانه نیست. حتی پاراگراف های کوتاه تر نیز اغلب برای کاربران در تلفن همراه طولانی به نظر می رسند. سعی کنید متن مطالب نوشته شده خود را تا آنجا که می توانید تجزیه کنید تا از کاربر برای زدن دکمه “بازگشت” جلوگیری کنید.

در اینجا چند روش برای تجزیه متن وجود دارد:

از پاراگرافهای کوتاه تر استفاده کنید
تصاویر و فیلم ها را پراکنده کنید
مهار لیست های گلوله ای و شماره گذاری شده است

5- استفاده از شتاب دهنده صفحات موبایل (AMP)

علاوه بر استفاده از روشهای استاندارد طراحی ریسپانسیو در وب سایت خود، می توانید برخی از صفحات خود را برای سرعت بخشیدن به صفحات تلفن همراه (AMP) تنظیم کنید. AMP بسیاری از عناصر کم اهمیت صفحه عادی را از بین می برد و فقط موارد ضروری را برای کاربران باقی می گذارد.

در اینجا مقاله ای در قالب تلفن همراه معمولی وجود دارد:

sbnation article normal

همان صفحه با AMP :

sbnation article amp

یک مزیت این امر این است که با اطلاعات کمتری برای پردازش، AMP ها می توانند خیلی سریعتر از صفحات عادی بارگیری شوند. همچنین با استفاده از فضای سفید بیشتر و حذف عناصر غیر ضروری از صفحه، باعث راحتی کاربر می شوید.

فرید مهدوی
فرید مهدوی

عاشق دنیای رباتیک و طراحی سایت چند سالی هستش که تو این زمینه ها فعالیت می کنم، سعی میکنم تجربیات و آموزش های بروز براتون قرار بدم.

محصولات مرتبط
1 نظر

[…] 3- ارائه یک سایت سازگار با موبایل (موبایل فرندلی) […]

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *